babulky z charbulky

Vítáme Vás: web, blog, chat, informace, učitelé - soukromé stránky

Cvičení při bolestech zad

2009-02-07 14:07:15 | TV | 1045x zobrazen | tv007

Cvičíme pro zdraví - aby záda nebolela

Moderní cvičební systémy nazývané ?BODY MIND? uznávají význam vzájemných vztahů mysli a duše. Do této skupiny bychom zařadili tělesnou aktivitu spojovanou s východní filozofií jako je ?YOGA?, ?TAI CHI?, ?QIGONG?. Z novodobějších forem cvičení západu vycházející z východní filozofie můžeme vybrat aktivity jako jsou ?PILATES?, ?FELDENKRAIS METHOD? nebo ?ALEXANDERN TECHNIQUE?.

KOMU JE METODA PILATES URČENA
Práce s počítačem je stejně jednostrannou záležitostí jako práce u běžícího pásu, kdo by z nás neznal bolesti zad. ?PILATES? metoda klade důraz na posílení břišních svalů jako opory pro páteř. Správné držení těla vychází ze svalů pánevního dna, břišních svalů a svalů zádového řetězce. Spojením těchto svalových skupin docílíme zapojení hlubokých svalů stabilizující celkový pohybový systém, který tvoří spolu s kosterním aparátem nejzákladnější prvek správného držení těla. ?PILATES? metoda pomáhá při předcházení a nápravě svalové nerovnováhy a také podporuje zotavení při případném poškození. ?PILATES? metoda učí používat tělo takovým způsobem, který nevyvolává nadměrné napětí a přetěžování, a také posiluje důležité svaly chránící nosné klouby. ?PILATES? metoda není určena jen pro odstraňování svalových disbalancí plynoucích ze špatného držení těla, ale také slouží k udržování tělesné kondice v jakémkoliv věku bez specifických zdravotních problémů.

PRVNÍ LEKCE
Chronickými bolestmi zad, a to především v oblasti bederní páteře, trpí bezmála již 80% pracujících v sedavém zaměstnání, proto první lekci ?PILATES pro kancelář? věnujeme nácviku základního prvku této metody, a to postavení pánve. Pánev jako celek spojená s páteří ovlivňuje celkové držení těla a také bolestivost hlavy, která je ve většině případů nesprávně přisuzována krční páteři. Začněme u své pracovní židle. Nejvhodnější pro správné držení těla je dřevěná židle, která nedovoluje našemu tělu jiné než neutrální postavení pánve. Toto postavení zaručí rovněž speciálně upravené pohyblivé křeslo či velký ?gym? míč, avšak za předpokladu aktivace pánevního dna, svalů břišních a zad. Jak na to?

VADNÉ DRŽENÍ A SPRÁVNÉ DRŽENÍ TĚLA PŘI PRÁCI U PRACOVNÍHO STOLU

1314Zkuste se spolu s námi nejprve posadit na okraj dřevěné židle, a to sedacími výběžky pánve. Nyní svoji pánev překlopte směrem vpřed do pozice, kdy část hýždí má přímý kontakt s podložkou a druhá část nikoli. Poté si představte, že tělo je složeno ze dvou stran zipu jako vaše kalhoty, které začínají ve středu pánve (mezi genitáliemi a řitním otvorem). Zkuste uzavřít pomalu tento zip jako byste uzavírali zip na kalhotách, přitom své břicho vtahovat dovnitř, jako byste chtěli zmenšit jeho objem (vyjděte z představy, že se váš pupek má dotknout páteře). ?UFO anténka?, jako jedna z posledních vašich představ, je věnována celkovému vytažení páteře vzhůru. 1139Anténka, za kterou Vás někdo vytahuje směrem do stropu, se podílí na celkovém vytažení páteřního řetězce obratlů včetně aktivace paravertebralního svalstva podél páteře, uvolnění bederní části páteře a následné aktivace hlubokého systému svalstva předního řetězce v oblasti břicha a pánve. To vše za předpokladu aktivace mezilopatkového svalstva, které stahuje lopatky směrem do zadních kapes kalhot, nikoliv k sobě.

CESTA KE ZDRAVÉMU DRŽENÍ TĚLA

681. VYTAHOVÁNÍ PÁTEŘE ZA UFO ANTÉNKU

 

 

 

712. MODRÁ ŠIPKA: VTAHOVÁNÍ PUPÍKU K PÁTEŘI
ZELENÉ ŠIPKY: TAŽENÍ LOPATEK SMĚREM DO ZADNÍCH KAPES KALHOT (2B), VYTAHOVÁNÍ PÁTEŘE ZA UFO ANTÉNKU SMĚREM VZHŮRU (2A)

 

 

722a. MODRÁ ŠIPKA: VTAHOVÁNÍ PUPÍKU K PÁTEŘI ZELENÁ ŠIPKA: VYTAHOVÁNÍ PÁTEŘE ZA UFO ANTÉNKU SMĚREM VZHŮRU

 

 

692b. TAŽENÍ LOPATEK SMĚREM DO ZADNÍCH KAPES KALHOT

 

 

 

783. MODRÉ ŠIPKY: TAŽENÍ LOPATEK SMĚREM VZAD, ZELENÁ ŠIPKA: VYTAHOVÁNÍ PÁTEŘE ZA UFO ANTÉNKU SMĚREM VZHŮRU

 

 

73

4. SPRÁVNÉ DRŽENÍ TĚLA ? POHLED ZEPŘEDU

 

 

 

705. SPRÁVNÉ DRŽENÍ TĚLA ? POHLED ZEZADU

 

 

 

476. SHRNUTÍ: PÁTEŘ JE VYTAHOVÁNA SMĚREM VZHŮRU OD PÁNVE, PUPEK JE VTAHOVÁN SMĚREM K PÁTEŘI, LOPATKY JSOU STAHOVÁNY SMĚREM DO ZADNÍCH KAPES KALHOT A HLAVA SPOLU S PÁTEŘÍ JE VYTAHOVÁNA VZHŮRU

 

 

První krok máte za sebou, teď už jen trénovat a nevzdávat se. Zprvu vám tato základní pozice nebude nic říkat, ale později uvidíte a hlavně ucítíte, jak vám tato pozice bude příjemná a užitečná alespoň pro uvolnění svalového napětí v oblasti bederní páteře.


 sestavil Mgr. Daniel Műller
danielmuller@holmesplace.cz

fotografie poskytl: Data Security Management 

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!

Komentáře:

Komentář Článek byl uzavřen. Přidávát komentáře již nelze.
Powered by NORS 3 v 2.3 © 2005-2024 Daniel Milde aka Dundee
Design by Milde.cz