babulky z charbulky

Vítáme Vás: web, blog, chat, informace, učitelé - soukromé stránky

Posilování břišních svalů

2009-02-07 13:54:11 | TV | 2087x zobrazen | tv007

Posilování břišních svalů

Břišní svalstvo plní důležité a nezastupitelné funkce v lidském těle. Tyto svaly (svaly s tendencí k oslabení) je důležité správným způsobem posilovat. Vhodným cvikem pro posilování břišních svalů jsou cvičení typu "leh-sed". Tento cvik však břišní svaly jen posiluje, ale neodstraní tělesný tuk, který je překrývá. Pouze redukcí tuku, založenou na kardiovaskulárním cvičení (běh, jízda na kole) a omezení jídla, můžete zúžit svůj pas. Odbourávání tuku je však individuálně rozdílné. Můžete tedy např. nejprve zhubnout v obličeji a přes prsa a teprve potom přes boky a v pase. Tuk pak cvičením můžeme nahradit svaly. Ty nám potom mohou napomoci svou prací zase lépe odbourávat tukové zásoby.

Jak správně cvičení provádět:

Položte se na záda, pokrčte kolena, chodidla zůstávají na zemi. Pro větší pohodlí použijte karimatku nebo jinou podložku. Vhodné je též položit bérce na nízkou lavičku. (Úhel stehna - bérec je přibližně 90 stupňů.) Hrubou chybou je přidržování nohou spolucvičencem nebo jejich zaklínění pod radiátor, skříň atp. Práci břišních svalů potom převezmou jiné svaly.

* Nadzvedněte hrudník a ramena pár centimetrů od země, chvíli výdrž, snižte a celé opakujte (= varianta 1 - méně účinná). Pozice se zakulacenými zády a rameny může být výchozí k dalšímu postupnému (obratel po obratli) zdvihu trupu až asi do 80 stupňů. S nádechem následuje návrat až do výchozí pozice se zdviženou hlavou a rameny (= varianta 2 - účinnější a méně zatěžující páteř).

* Chcete-li, aby pracovaly svaly po stranách břicha, při každém opakování směřujte hrudník (rameno) k opačnému koleni a stlačujte břicho druhou rukou. Oblast bederní páteře je vhodné při cvičení odvalovat po podložce krouživým pohybem. (Správné provedení cvičení tak může dokonce pomoci při bolestech zad vycházející z této části páteře.)

* Chcete-i, aby pracovala spodní část břišních svalů, zvedněte koleno ke hrudníku.

* Při pohybu nezabírají svaly krku. Bradu netiskněte těsně k hrudníku, vždy zůstává mezera asi tam na šířku pěsti.

* Nepospíchejte. Pohyb je pomalý a kontrolovaný.

* Snažte se tlačit střed břicha (oblast pupku) dolů směrem do země a břicho vtahovat.

* S kontrakcí (stáhnutím) břišních svalů vydechněte, nádech při relaxaci (povolení, uvolnění)

* Během vaší první cvičební lekce stačí 10 opakování, pak postupně přidávejte až na 25 opakování

Autor: Katka, upravil a doplnil PN, říjen 2009

Dýchání při posilování břišních svalů

Pro posilování břišních svalů se většinou soustředíme na výdech během kontrakce - stažení svalu, a při relaxaci - uvolnění - se nadechujeme. Výdech během kontrakce však snižuje tenzi (napětí) svalu v oblasti spodní části břišních svalů, a co se týče rozvoje sily a velikosti svalu - čim větší je napětí, tím větší je stimulus - odezva, takže tím lépe můžeme posilovat sval. Účinnější tedy je, nadechneme-li se na začátku pohybu a vydechneme-li na konci. Nevýhodou zadržování dechu při posilování je, že se zvyšuje krevní tlak, takže této techniky cvičení by se měli vyvarovat ti, co mají kardiovaskulární problémy.

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!

Komentáře:

Komentář Článek byl uzavřen. Přidávát komentáře již nelze.
Powered by NORS 3 v 2.3 © 2005-2024 Daniel Milde aka Dundee
Design by Milde.cz